Як краще виплатити дивіденди акціонеру, учаснику товариства?

Питання звідки у Вас кошти звучить все частіше, особливо, коли людина хочу купити коштовні речи: автомобіль, нерухомість, ювелірні прикраси, зробити внесок до статутного капіталу компанії, та інше.

Чого так відбувається і хто за цим стоїть?

Україна в 2002 року взяла на себе зобов'язання перед FATF (групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей) впровадити заходи протидії легалізації відмиванню грошей. Було створено Державний комітет фінансового моніторингу, пізніше ВРУ та КМУ прийняли чимало нормативних актів та зобов’язали Національний банк, Мінфін, Мінюст, НКЦБФР та Нацкомфінпослуг створити відповідні департаменти та здійснювати контроль за банками, торгівцями цінними паперами, компаніями з управління активами, іншими учасниками ринку та здійснювати контроль за готівковими та безготівковими операціями. Всі фінансові установи, а також ріелтори, юристи, нотаріуси здійснюють ідентифікацію клієнта під час операції, та мусять з'ясувати джерела походження коштів клієнта, а якщо це публічна особа то повідомити про операцію ще і Держфінмоніторинг.               

Так давайте розберемо як легалізувати доходи, щоб мати законні підстави для витрачання чесно зароблених статків. Існує декілька шляхів для цього:- подати декларацію на прибуток фізичної особи, задекларувати дохід та сплатити 18%;- зареєструватись приватним підприємцем та стати на спрощену систему оподаткування, але там є обмеження;- якщо Ви учасник юридичної особи та ваша компанія прибуткова, вона може виплатити Вам дивіденди; - стати акціонером Корпоративного фонду, який в подальшому буде виплачувати Вам дивіденди за пільговою ставкою 9%.               В цій стаття, розглянемо та порівняємо два варіанти виплати дивідендів, перший, через виплату дивідендів через звичайне товариство, другий, через корпоративний інвестиційний фонд.              

Згідно статті 14.1.49.  дивіденди- платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

На малюнку №1 , зображено базову модель побудови 3-х видів бізнесу: торгівля, будівництво та виробництво.

hjhj - Як краще виплатити дивіденди акціонеру, учаснику товариства?

При такій структурі всі 3 види бізнесу мають бути прибутковими, а далі прийняти рішення про виплату дивідендів та згідно з п. 57.1-1.3 Податкового кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам або учасникам, нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток. Тобто виходить, перш ніж виплатити дивіденди, юридична особа має сплатити податок на прибуток за ставною 18%, а потім уже виплачувати дивіденди, виступаючи податковим агентом згідно п. 170.5.1. Податкового кодексу.

Податковий агент повинен утримати з суми дивідендів прибутковий податок з доходів фізичний осіб (далі ПДФО), який складає 5% від суми, що нарахована в якості дивідендів. Для власника бізнесу це подвійне оподаткування яке в сукупності складає 23%. Нижче розглянемо це в таблиці №1.

Зараз  хочу запропонувати модернізовану модель побудови 3-х видів бізнесу: торгівля, будівництво та виробництво.

jhjh - Як краще виплатити дивіденди акціонеру, учаснику товариства?

Згідно модернізованої моделі в структурі з’являється корпоративний інвестиційний фонд, який згідно з п. 57.1-1.6 Податкового кодексу він звільняються від обов’язку сплати авансових внесків з податку на прибуток у разі виплати дивідендів.

Також згідно з п. 141.6.1. Податкового кодексу, звільняються від оподаткування податком на прибуток кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).

З цього виходить, що якщо в структурі бізнесу є корпоративний інвестиційний фонд (далі КІФ) то непотрібно платити податок на прибуток, авансові внески, а це вже 18% чистої економії.

КІФ виплачує дивіденди та виступає податковим агентом утримує ПДФО в розмірі 9%.

В таблиці № 1 зроблено розрахунок виплати дивідендів звичайним товариством або АТ та корпоративним інвестиційним фондом, для  зручності було взято суму в розмірі 1 млн.грн.

порівн.таблиця - Як краще виплатити дивіденди акціонеру, учаснику товариства?

Можна побачити, що для того щоб нарахувати дивіденди, звичайному товариство потрібно задекларувати спочатку 1 млн.грн. та сплатити 180 тис.грн. податку на прибуток підприємств, а потім, ще 41 тис.грн. утримати у фізичної особи ПДФО загальні витрати 221 тис.грн., потрібно буде сплатити до бюджету.

А ось, КІФ утримає тільки ПДФО, як податковий агент в розмірі 90 тис.грн., різниця складе 131 тис.грн., це буде оптимізована сума, яку можна на законних підставах не платити.

Як завжди, вирішувати Вам як далі діяти, все у ваших руках.
070918 new - Як краще виплатити дивіденди акціонеру, учаснику товариства?
 

Фінансовий експерт, керівник
ПрАТ "Київська фінансова група"
Скуратовський Андрій