Інструменти захисту активів від рейдерських атак

Питання захист активів в Україні дуже актуальне і ситуація на жаль не змінюється, так за даними Міжнародного Альянсу прав власності (The Property Rights Alliance), який обчислює міжнародний індекс захисту прав власності (The International Property Right Index) Україна станом на 2018 рік посіла 110 місце серед 125 країн світу між Камеруном та Нікарагуа. Гондурас, як завжди нас випередив та посів 93 сходинку цього рейтингу, малюнок №1.

instr atak 1 - Інструменти захисту активів від рейдерських атакМалюнок № 1.

Що це все означає для пересічного бізнесмена, тільки одне, що треба пильнувати  свої активи, берегти та захищати, а для інвестора це означає, що Україна є небезпечною країною для здійснення інвестицій.

Давайте розберемо, що таке рейдерство та які існують інструменти для протидії та захисту активів від протиправних посягань на майно.

Питання, що висвітлюються в статті:

- що таке право власності та чим воно регулюється;

- рейдерські схеми в деталях, як відбувається захоплення активу.

- інструменти здатні захистити активи (власність) від незаконного захоплення та привласнення рейдерами.

Що таке право власності та чим воно регулюється?

Згідно статті 316 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ), право власності є право особи на річ або майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власник має право: володіти, користуватися та розпоряджатись майном на власний розсуд та вчиняти щодо майна будь які дії не заборонені законом. Всі суб'єкти права власності (фізичні та юридичні особи) рівні перед законом. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Власник не може використовувати право власності  на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Стаття 321 ЦКУ наголошує, що право власності є непорушним, та ніяка особа не можу протиправно бути позбавлена права власності, або обмежена у його здійсненні. Позбавлення або обмеження можливе тільки на законних підставах, або примусово можуть вилучити, як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості.

Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Як ми бачимо, Держава гарантує недоторканість права на приватну та колективну власність, начебто законодавство чітко зазначає, що ніхто не може бути позбавлений права власності в незаконний спосіб. Реальність на жаль інша, зараз давайте детально дослідимо чому Україна знаходиться на 110 місці в рейтингу по захисту права власності, як зазначено на малюнку №1 та розберемо рейдерські схеми захоплення активів.

Рейдерські схеми в деталях, як відбувається захоплення активу

Рейдерство це незаконне захоплення чужого майна, з використанням для цього сили та протиправних методів та прийомів проти волі законного власника.

Вікіпедія вважає, що ре́йдерство (в Україні) — вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні, недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо) (https://uk.wikipedia.org/wiki/Рейдерство).

На мою думку, ніби законних підстав не буває, як зазначається в Вікіпедії. Є рішення судів, чиновників, які є незаконними, але вони чинні та діють деякий час, а злочинці використовують ці рішення, щоб прикрити свої злочинні діяння.

Основними чинники рейдерства в Україні є:

- слабка правова система;

- недосконалість судової влади;

- корумпованість органів влади;

- низький рівень правової культури;

- відсутність інститутів, які б ефективно захищали права власності.

Тепер безпосередньо класифікація рейдерських схем в Україні.

Реєстрація на основі підробленого або неіснуючого судового рішення, злочинці беруть з реєстру судове рішення, яке було ухвалено одним із судів України на користь іншої сторони та самостійно змінюють персональні дані юридичних та фізичних осіб, користуючись тим, що в судовому реєстрі ця інформація видалена з міркувань конфіденційності.

Підробивши судове рішення вони звертаються до нотаріуса, державного реєстратора, виконавчу службу та починають свої оборудки. Звернувшись до нотаріуса чи державного реєстратора, рейдери змінюють інформацію про посадових осіб та власників підприємства, наступним кроком планують та здійснюють захоплення підприємства та його розграбування. У випадку з виконавчою службою, там основною метою є заволодіння активами підприємства через незаконний арешт та відчуження на користь рейдерів.

Одним із прикладів рейдерських атак за допомогою підробленого судового рішення та виконавчої служби є захоплення земельної ділянки та збір на цій землі чужого врожаю. Рейдери звернулись до виконавчої служби з підробленим рішенням суду про арешт землі та урожаю агропідприємства в якості забезпечення боргу. Коли рейдери отримали від виконавчої служби постанову про відкриття виконавчого провадження та арешт землі та врожаю, вони здійснили силовий захват землі та незаконне збирання врожаю. Потім зникли в невідомому напрямку, попередньо реалізувавши врожай та отримавши кошти. Через декілька місяців агропідприємство довело, що це було незаконне вилучення та правоохоронні органи порушили кримінальну справу, але збитки сягнули мільйонів гривень.

Захоплення активів за рішенням суду відбувається, коли якесь підприємство звертається до суду з позовом про стягнення коштів, часто документи підробляють але буває, що директор товариства вступає в змову з рейдерами та підписує контракт, акт виконаних робіт. Це дає змогу рейдерам позиватись до суду, отримувати рішення та здійснювати захоплення активів підприємства, як це зображено на малюнку №2.

instr atak 2 - Інструменти захисту активів від рейдерських атак

Малюнок №2.

Підроблення пакету документів щодо переходу права власності на корпоративні права юридичної особи - може відбуватись за двома сценаріями. Перший сценарій, це коли рейдери виготовляють печатки та штампи, потім підробляють рішення власників та посадових осіб компанії та продають на реєстрацію до державного реєстратора або приватного нотаріуса. Другий сценарій, коли особа або особи з підробленими документами звертаються до нотаріуса та проводять продаж майна та зміну керівництва на інших осіб. Результат один в цих двох сценаріїв, у підприємства з'являється новий власник та керівник, відбувається силове його захоплення.

Після фактичного захоплення, рейдери починають розкрадати активи цього підприємства. На одному підприємстві запорізького регіону, рейдери захопивши контроль над товариством, списали грошові кошти с поточних рахунків та використали податковий кредит з ПДВ в розмірі 7 мільйонів гривень на власні потреби.

Викрадення електронного ключа реєстратора або його незаконна передача стороннім особам. Цей злочин приводить до того, що рейдери-хакери отримують доступ до державного реєстру та можуть змінювати дані без відома посадової особи, яку наділили доступом до державного реєстру. Отримавши електронний ключ, злочинці змінюють дані про власників компаній, власників майна, розпорядників, інше та здійснюють незаконне відчуження активу без відома законного власника, порушуючи норми законодавства про захист власності та завдаючи збитків.

Як приклад, малюнок №3, незаконної оборудки рейдерів з використанням викраденого ключа державного реєстратора на Київщині відбулося незаконне передавання об'єкта нерухомості у статутний капітал підприємства. Рейдери внесли відомості про зміну власника торгівельного центру, а новий псевдовласник з підробленим паспортом створив товариство та вніс до статутного капіталу цього товариства торгівельний центр. Потім злочинці знайшли покупця та продали корпоративні права на товариство новому власнику, який став жертвою аферистів.

instr atak 3 - Інструменти захисту активів від рейдерських атак

Відкриття паралельного розділу в реєстрі нерухомості - "чорний нотаріус", має можливість за попередньою змовою з злочинцями відкрити паралельний розділ в реєстрі нерухомості та за підробленими документами внести відомості про нового власника, якій потім реалізує актив добросовісному покупцю.

Перехід на модальний статут підприємства, рейдери змінюючи власників та керівництво, змінюють статут компанії, викладаючи та затверджуючи його в новій редакції. Для чого це потрібно, для того щоб нівелювати обмеження, які можуть бути закладені в чинному статуті учасниками товариства для контролю повноважень виконавчого органу, щодо розпорядження активами підприємства та укладання угод з контрагентами.

Отримавши модальний статут рейдер приймає рішення виконавчим органом без застережень з боку учасників. Фіктивний власник компанії призначає фіктивного директора, надаючи йому максимальні повноваження на розпорядження всім майном без обмежень. Часто буває, що паспорт фіктивного директора та учасника підроблений, фотокартка переклеєна, а сам документ обліковується як втрачений. Але професійні рейдери ставлять декілька фіктивних власників здійснюючи 2-3 переходи права власності на корпоративні права товариства та в останньому варіанті власник реальний, він знає всі тонкощі, не боїться ходити до правоохоронних органів та суду. Тобто це професійний рейдер, якій знає свої права та маючи підтримку з боку впливових силовиків чи чиновників, доводить свою правоту в суді як добросовісний набувач, який був теж обманутий.

На практиці, отримавши незаконний контроль над товариством та його активами, рейдери здійснюють відчуження активів, які зазначені на малюнку № 4.

instr atak 4 - Інструменти захисту активів від рейдерських атак

Малюнок №4.

Це найбільш розповсюджені приклади рейдерського захоплення активів, що практикуються в Україні. Тепер давайте розглянемо інструменти захисту активів.

Інструменти здатні захистити активи (власність) від незаконного захоплення та привласнення рейдерами

Захист активів це комплекс дій направлений на зниження ризиків пошкодження, знищення або незаконного заволодіння активами юридичної або фізичної особи.

Головним завданням захисту активів є перекладання майнових ризиків з суб'єкта (фізичної або юридичної особи), який максимально їм піддається, на суб'єкт, потенційні ризики якого значно менше.

Схеми захисту активів поділяються на три основні групи:

  1. Юридичне дистанціювання - формальна передача активів суб'єкту з меншими ризиками (наприклад, нерезиденту, корпоративному інвестиційному фонду або трасту). В таких схемах у власника активів пропадає юридичний зв'язок з ними, але при цьому зберігаються механізми прямого контролю. Головний постулат, на який спираються схеми цієї групи, звучить так: "Будь-які активи можуть бути атаковані і відняті у вас, крім тих, якими ви формально не володієте ".
  2. Секретність володіння - використання схем, при яких особистість власника активів залишається нерозкритою (наприклад, акції на пред'явника).
  3. Обтяження зобов'язаннями - створення ситуації, при якій активи втрачають свою економічну цінність, стаючи малопривабливими для захоплення.

Детальніше я хочу зупинитись на першій групі, це юридичне дистанціювання, а саме використання корпоративного інвестиційного фонду, я якості інструменту захисту активів.

Корпоративний інвестиційний фонд (далі КІФ) та його характеристика зображена на малюнку №5.

instr atak 5 - Інструменти захисту активів від рейдерських атак

Малюнок №5.

Тепер давайте в практичній площині проаналізуємо, як буде протистояти КІФ рейдерським атакам та захопленню активів.

Професійний рейдер спочатку збирає інформацію про об'єкт нападу, а саме хто власник підприємства, хто директор, яким майном та іншими ресурсами володіє підприємство. Зібравши необхідну первинну інформацію, рейдер розпочинає планувати сценарії реалізації та створює команду з відповідними ролями. Так от давайте припустимо, що грошові кошти та майно знаходиться у власності КІФ, а фактичне користування майном здійснює підконтрольне підприємство, яке має того самого власника що і КІФ. Користування майном відбувається на підставі договору оренди, малюнок № 6.

instr atak 6 - Інструменти захисту активів від рейдерських атак

Малюнок № 6.

Для того, щоб здійснити захоплення КІФ необхідно здійснити наступні дії, по-перше, змінити Наглядову раду фонду, це може здійснити тільки акціонери, так як КІФ є акціонерним товариством.

За допомогою реєстратора чи нотаріуса неможливо здійснити заміну акціонера КІФ.

Щоб змінити акціонера КІФ, необхідно укласти договір купівлі-продажу цінних паперів, та здійснити перерахування цінних паперів від продавця до покупця.

Потрібна інформація - хто є акціонером?  щоб її знайти, необхідно звернутись до Національного депозитарію України та запросити реєстр акціонерів.

В реєстрі міститься інформація про всіх акціонерів та їх рахунки, назва депозитарних установ де ці рахунки відкриті та кількість акцій, що володіє кожний акціонер.

Подавати документи до Національного депозитарію має право тільки особа, яка пройшла ідентифікацію від імені КІФ, це можу бути Голова правління або директор компанії з управління активами, що здійснює управління КІФ.

По друге, щоб укласти договори купівлі-продажу акцій та змінити акціонерів або акціонера, потрібно мати ліцензію на укладання брокерських та дилерських договорів, яку видає Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Професійний торгівець, перед тим як укласти договори купівлі-продажу цінних паперів,  проводить персональну ідентифікацію покупця та продавця, аж потім складає проекти договорів, без фізичної присутності покупця та продавця, це робити заборонено. Після підписання договору кожна із сторін повинна подати до своєї депозитарної установи примірник договору та розпорядження на списання та зарахування цінних паперів, яке має бути підписане власниками рахунків.

По трете, щоб змінити Наглядову раду КІФ, потрібно скликати та провести збори акціонерів, прийняти рішення про зміну складу Наглядової ради, та змінити відомості в державному реєстри підприємств та організацій про цей факт.

Потім повідомити КУА про зміни Наглядової ради та надати відповідні документи, що підтверджують їх повноваження. Посадові особи КУА в таких випадках перевіряють законність прийняття рішення, замовляють реєстр акціонерів на дату проведення зборів та спілкуються з акціонерами з приводу виконання прийнятих рішень. Це дає змогу мінімізувати фальсифікації та підроблення документів.

Всі вище перелічені кроки роблять активи, якими володіє КІФ недосяжними для рейдерів, з моменту існування КІФ не один рейдер не здійснив захоплення жодного корпоративного інвестиційного фонду. Надійність цієї структури підтверджується ще і тим скільки відомих бізнесменів та політиків використовують цей інструмент для збереження активів та оптимізації податків.

Фінансовий експерт, керівник

ПрАТ "Київська фінансова група"

Скуратовський Андрій